آزمون های زبان – قسمت اول

هرساله آزمون‌ های زبان انگلیسی مختلفی در سراسر دنیا برگزار می­ گردد، برخی از این آزمون‌ها دارای اعتبار بین ­المللی بوده و اعتبار برخی دیگر تنها در محدوده کشور یا دانشگاه برگزار کننده مورد تائید است. در ایران متقاضیان آزمون‌های داخلی زبان را اغلب دانشجویان و داوطلبان دکترا و افرادی که نیاز به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی به مراکز دولتی داخلی دارند تشکیل می دهند.

می‌توان گفت منابع این آزمون‌ها تقریباً یکسان است و تفاوت اصلی بین این آزمون‌ها در ساختار و نوع برگزاری آزمون است. تفاوت دیگر در سازمان برگزارکننده‌ی آن‌ها است، به‌عنوان‌مثال برگزارکننده‌ی آزمون تولیمو سازمان سنجش و برگزارکننده‌ی آزمون MSRT وزارت علوم هست. و البته برخی دانشگاه‌ها مثل دانشگاه تهران و یا دانشگاه آزاد هم آزمون مورد نظر و مخصوص خود را برگزار می­ کنند که دستاورد حاصل از این آزمون­ ها بالطبع تنها در محدوده دانشگاه‌های برگزارکننده مورداستفاده خواهد داشت.

در ادامه این بحث به بررسی آزمون‌های MSRT(MCHE) , TOLIMO خواهیم پرداخت:

آزمون زبان MSRT یا MCHE تقریباً به‌صورت ماهانه (۱۰ الی ۱۲ بار در سال) توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری در تعدادی از شهرهای ایران برگزار می‌گردد. از این آزمون به دلیل شباهت منابع و نوع برگزاری به‌عنوان آزمون تافل کوچک یاد می‌شود، لذا دانشجویان برای آمادگی در این آزمون، منابع آزمون تافل را می‌خوانند.

این آزمون ویژه دانشجویان دکتری و همچنین ویژه دانشجویان پسر مقطع لیسانس هست که جهت خروج از کشور و برای ادامه تحصیل می‌بایست نمره موردنظر را از آزمون دریافت نمایند.

مدرک این آزمون مورد تائید وزارت علوم و کلیه دانشگاه‌های مورد تائید آن وزارتخانه، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی برای مصاحبه دکتری هست. و در صورت کسب نمره بالاتر از ۵۰ قابل ارائه و استفاده است. البته در مورد دانشجویانی که با مدرک لیسانس قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند کسب نمره ۴۰ به بالا نیز مورد تائید هست، و نمره کسب‌شده به مدت دو سال قابل ارائه و دارای اعتبار هست.

در تهران محل برگزاری این آزمون دانشگاه علم و صنعت هست و در شهرستان‌ها نیز مکان برگزاری آزمون در هرماه در صورت برگزاری اعلام می‌گردد. ازنظر رشته شرکت‌کنندگان در این آزمون، غالباً داوطلبین در گروه‌های فنی مهندسی و علوم انسانی قرار دارند

آزمون MCHE یا همان آزمون MSRT دارای ۱۰۰ سؤال هست و دارای سه بخش هست.

۳۰ سؤال شنیداری: این قسمت از ۳۰ تست تشکیل‌شده است و در آن از مکالمات کوتاه (Short Conversation) استفاده می‌شود این مکالمات در جلسه امتحان پخش می‌شود و داوطلبین باید با دقت به مکالمات پخش‌شده توجه نمایند اگرچه توصیه می‌شود برای پاسخگویی به سؤالات این بخش بیشترین تمرکز بر روی صحبت‌های نفر دوم قرار داده شود.

۳۰ سؤال گرامر: این قسمت شامل ۳۰ تست هست که ۱۵ مورد آن مربوط به ساختار جملات و Structure و ۱۵ تست دیگر با اصطلاحات نوشتاری یا Written Expression مرتبط هست.

۴۰ سؤال درک مطلب: از ۴۰ تست تشکیل‌شده که معمولاً شامل ۴ متن جداگانه هست. و هر متن ۱۰ سؤال مرتبط با خود را دارد.

این آزمون فاقد بخش نوشتاری (Writing) بوده و شاید به این دلیل مطلوب بسیاری از متقاضیان هست این آزمون همچنین فاقد نمره منفی بوده و برای دانشجویان محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و داوطلب می‌تواند در صورت عدم کسب نمره مناسب بلافاصله در دور بعدی آزمون شرکت نماید.

برای آمادگی شرکت در این آزمون باید روی لغات، گرامر و ساختار تمرکز کنید. لغات آزمون MSRT چندان سخت نیست و با مطالعه کتاب‌های ۵۰۴ و کلمه‌های ضروری تافل (کتاب Essential Words for the TOEFL) می‌توانید تا حد زیادی از نظر لغات خود را برای این آزمون آماده کنید. برای مهارت گرامر نیز شما باید کتاب‌های مرجعی مانند گرامر تافل کاغذی لانگمن ( Longman Preparation Course for the TOEFL Test –برای بخش درک مطلب شما نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید که می‌توانید با مطالعه نمونه سؤال‌های سال‌های گذشته خود را به سطح آمادگی مطلوب برسانید. برای مهارت شنیداری هم کتاب TOEFL Test Preparation Kit (که در بازار با عنوان تافل کیت می‌شناسند) توصیه می‌شود. همچنین کتاب‌ها و منابعی Barron’s – ۱۱th Edition، Arco، Betty azar،Vocabulary for high school studentsو… نیز به‌عنوان مراجعی مؤثر و کارآمد برای کسب نمره مناسب توصیه می‌گردد.

اعلام نتایج این آزمون غالباً ۳ تا ۴ روز بعد و با درج در وب‌سایت این آزمون انجام می‌گیرد. داوطلبین می‌توانند کارنامه خود را از طریق وب‌ سایت دریافت کنند یا با مراجعه به سازمان دانشجویان خارج از کشور آن را دریافت کنند.

 

آزمون تولیمو (Tolimo)

آزمون تو لیمو یا TOLIMO توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می‌شود. این آزمون برخلاف آزمون MSRT داری بخش نوشتاری نیز هست به همین منظور در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان زبان انگلیسی پیشرفته (TOLIMO) دو دفترچه سؤال داده می‌شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر تستی(دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سؤال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سؤالات تستی را در پاسخنامه پاسخ بدهند.

–دفترچه شماره ۱:

یک سؤال تشریحی نوشتاری (Writing) که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سؤال بنویسد.

– دفترچه شماره ۲:

حاوی ۱۴۰ سؤال تستی شامل ساختار و نوشتار زبانی (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) هست که داوطلبان باید طبق زمان‌بندی زیر به این سؤالات پاسخ بدهند:

– ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)

– خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)

– درک مطلب شفاهی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

منابع آزمون

چنانچه گفته شد منابع مورداستفاده برای آزمون‌های داخلی تقریبت یکسان هست لذا می‌توانید به منابع معرفی‌شده در بخش قبلی مراجعه نمایید.

نتایج آزمون TOLIMO معمولاً بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می‌شود و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می‌شود و ضمناً هم‌زمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه‌ای از کارنامه به اداره پست تحویل می‌شود تا به نشانی اعلام‌شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود.

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به‌عنوان نمره کل منظور می‌شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ضعیف تلقی می‌شود. لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ هست که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌شود.

در مقالات بعدی به بررسی سایر آزمون های زبان می پردازیم.

امکان ارسال دیدگاه برای این نوشته وجود ندارد.