کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر (مشخصات کلی و فهرست دروس)

بررسی ها نشان می دهد که ترویج فرهنگ هوشمندانه اندیشیدن و خردمندانه عمل کردن به یمن تحرک اطلاعات و حرکت امواج به جای حرکت انسان امکان پذیر شده است. استراتژیهای کنونی بر مبنای ارتباطات و از طریق انتقال سریع اطلاعات و بهره گیری مناسب از منابع (نظیر زمان، نیروی انسانی، انرژی …) استوار گردیده است. منابع کلیدی قدرت امروز و فردای جهان، بر پژوهشهای علمی و تکنولوژیک، ارتباطات پیشرفته، نظام مالی الکترونیکی، نرم افزار مدرن، نیروی کار آموزش دیده و مدیریت هوشمندانه قرار می گیرد. طبیعتاً در چنین حالتی رایانه به عنوان ابزاری کارآمد در جهت نیل به اهداف فوق مورد توجه شایانی قرار گرفته است. در این راستا کشور ما نیز می بایست بیش از پیش به این مهم توجه داشته باشد و با برنامه ریزی های مناسب زمینه های پیشرفت دانش و فن آوری در حوزه رایانه و اطلاع رسانی را فراهم آورد.
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

تعریف و هدف

دوره آموزشی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی “نرم افزار کامپیوتر” که در راستای آموزشهای علمی – کاربردی بلند مدت تدوین گردیده است فراگیرانی را تربیت می کند که با کسب مجموعه ای از علوم نظری و مهارتهای عملی بتوانند مشکلات موجود درخصوص به کارگیری و بهره برداری مناسب از فن آوری رایانه را در حوزه های مختلف کاری، با تصدی مشاغل و مسئولیت های مرتبط مرتفع سازند. لازم به ذکر است در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش کشور بطور معمول این رشته تحت عنوان ” مهندسی تکنولوزی نرم افزار کامپیوتر ” معرفی میگردد.

ضرورت برگزاری دوره

کاربردهای فراوان رایانه در زمینه های مختلف کاری و مشاغل گوناگون و خصوصاً گسترش روز افزون به کارگیری این ابزار در حوزه اطلاع رسانی، تجارت الکترونیک، آموزش از راه دور و … سبب گردیده است بحث توسعه و ارتقای فن آوری رایانه به عنوان یکی از محورهای مهم استراتژیک در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مطرح باشد بدیهی است در چنین حالتی ضرورت پرداختن به تربیت نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در این حوزه بیش از پیش نمود پیدا می کند.

نقش و توانایی فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان این دوره دارای مهارت های زیر می باشند: » تجزیه و تحلیل مشکلات فنی و حرفه ای در حوزه نرم افزار کامپیوتر » نصب و راه اندازی شبکه های محلی و بهره گیری از امکانات شبکه » برنامه ریزی، تعمیر و نگهداری، نصب و راه اندازی و پشتیبانی سیستم های نرم افزاری و بانکهای اطلاعاتی » سازماندهی، برنامه ریزی و کنترل کار و ارتقا دانش فنی » بهره گیری از امکانات Internet و طراحی صفحات Web » تهیه دستور العمل های حرفه ای و اجرایی مورد نیاز » ارائه نظرات و روشهای مناسب توسعه درباره انتقال و تطبیق با تکنولوژی » آموزش دانش و مهارتها به افراد تحت سرپرستی و ارزشیابی آنها

مشاغل قابل احراز

» راهبر مراکز کامپیوتر » سرپرست و راهبر سایت های شبکه » طراح و برنامه نویس سیستم » سرپرست واحدهای فنی و پشتیبانی نرم افزار » کارشناس خدمات اطلاع رسانی واحدهای مربوطه » سرپرست واحدهای خدمات آموزشی در حوزه نرم افزار » طراح و برنامه نویس کاربردی و صنعتی

طول دوره و شکل نظام

طول متوسط این دوره ۲ سال ( ۴ نیم سال تحصیلی) و حداکثر ۳ سال ( ۶ نیم سال تحصیلی) است و دروس آن به صورت مجموعه ای از واحدهای عملی و نظری ارائه می گردد. تعداد کل واحدهای درسی ۷۰ واحد و به شرح زیر می باشد:
تعداد کل واحد ها
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ دروس عمومی ۹
۲ دروس پایه ۸
۳ دروس اصلی ۲۰
۴ دروس تخصصی اجباری ۱۵
۵ دروس تخصصی اختیاری ۱۲
۶ پروژه و کارآموزی ۶
پروژه این دوره معادل ۳ واحد عملی کارگاهی می باشد که بصورت پروژه تحقیقاتی – کاربردی و توسط استاد راهنمای پروژه و با توجه به مجموعه دروس تخصصی (اجباری و اختیاری) دانشجو تعریف می گردد.

شرایط متقاضیان و ضوابط ورود به دوره

ورودی این دوره از میان فارغ التحصیلان دوره های کاردانی گرایشهای مختلف کامپیوتر، گرایشهای مختلف برق و ریاضیات کاربردی می باشند که از طریق آزمون ورودی (شامل آزمون کتبی و مصاحبه حضوری) پذیرفته می شوند. کاردانهای گرایشهای مختلف برق و ریاضیات کاربردی پس از قبولی در آزمون ورودی می بایست دروس جبرانی مندرج در جدول زیر را بگذرانند.

فهرست دروس کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر

دروس جبرانی
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ زبان تخصصی ۲
۲ برنامه سازی پیشرفته ۳
۳ ذخیره و بازیابی اطلاعات ۳
۴ سیستم عامل ۳
۵ ساختمان داده ها ۳
 
دروس عمومی
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ اندیشه اسلامی (۲) ۲
۲ انقلاب اسلامی و ریشه های آن ۲
۳ تاریخ اسلام ۲
۴ متون اسلامی ۲
۵ تربیت بدنی (۲) ۱
 
دروس پایه
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ آمار و احتمالات مهندسی ۲
۲ ریاضی مهندسی ۲
۳ معادلات دیفرانسیل ۲
۴ ریاضی گسسته ۲
 
دروس اصلی
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ زبان ماشین و اسمبلی ۲
۲ زبان تخصصی نرم افزار ۳
۳ طراحی الگوریتم ها ۳
۴ شیوه ارایه مطالب علمی و فنی ۲
۵ برنامه سازی سیستم ۳
۶ مهندسی نرم افزار ۳
۷ آزمایشگاه مهندسی نرم افزار ۱
۸ معماری کامپیوتر ۲
۹ آزمایشگاه معماری کامپیوتر ۱
 
دروس تخصصی اجباری
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ هوش مصنوعی ۳
۲ شبیه سازی کامپیوتری ۳
۳ گرافیک کامپیوتری (۱) ۳
۴ مهندسی اینترنت ۳
۵ مباحث ویژه ۳
۶ پروژه نرم افزار ۳
۷ کارآموزی ۳
 
دروس تخصصی اختیاری
ردیف عنوان درس تعداد واحد
۱ سیستم عامل شبکه ۲
۲ کارگاه سیستم عامل شبکه ۲
۳ نصب و راه اندازی شبکه ۲
۴ طراحی صفحات وب ۳
۵ سیستم های خبره ۳
۶ محیط ها ی چند رسانه ای ۳
۷ طراحی و پیاده سازی زبان های برنامه نویسی ۳
۸ گرافیک کامپیوتری (۲) ۳
۹ ایجاد بانک های اطلاعاتی ۳
۱۰ طراحی سیستم های شی گرا ۳
۱۱ اصول برنامه نویسی توصیفی ۳
۱۲ برنامه نویسی همروند ۳

چارت درسی

جهت دانلود و مشاهده چارت درسی مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر اینجا کلیک کنید.